My Free One Hour Workshop on Getting More Students + The full Genki Business Summer Class is now CLOSED

UPDATE:  The Genki Business Class is enrollment is now closed – do join us next year if you didn’t get in this time!

Hello,

It’s that time again!   To celebrate the opening of enrollment for my Summer Genki Business Class I’ve just uploaded the one hour Masterclass I did on getting more students.  

If you’re wanting more students – check it out!   And if you’re wanting to totally transform your teaching and your teaching business do join me in the summer course! 

But get in before Friday – that’s when the deadline to enroll finishes!

UPDATE:  The Genki Business Class is enrollment is now closed – do join us next year if you didn’t get in this time!

 

 

 

Richard Graham

Hello, I'm Richard Graham. And when I was a kid I found school to be sooooo boring... So I transformed my way of teaching. I listened to what the kids were really wanting to say and taught it in ways they really wanted to learn. The results were magical. So I'm sharing it all with you now...

4 Responses to “My Free One Hour Workshop on Getting More Students + The full Genki Business Summer Class is now CLOSED”

  1. Trevor Lawless

    Pricing question.
    Which is better?
    (I’m not talking about the actual pricing, but the way of showing it.)

    1. Lessons – $100 per month

    2. Lessons – $75 per month
    Super Homework program – $25 per month
    Total fee = $100 per month

    3. Lessons – $75 per month
    School fee – $125 per year
    Materials fee – $125 per year

    Cheers.

  2. Jeneferobando

    Great courses for school owner Im planning to start english tutorial in my house. I need School owner program. I HOPE THESE PRICE WILL STILL AVAILABLE BY DECEMBER. Bad timing as of now. Its time to pay insurances here in japan. Just hoping that I can get these prices by December. I love your idea it make me genki and the famous at school when i start using your program. Grade 1-4. Japanese student are singing your song when they see me. Using the words when thier free time. Our principal and vice principal was amaze by the student cooperation duribg english time because they hear student speaking meaning the student understand and enjoy the enhlish lesson even I teach them twice a month. The principal thank me for my hard effort. But I told iur vice principal I learned it all to
    MR. Richard Graham. And thanks for your printables materials I dont know where to find that. You know here in japan public school are not supported with nice material. As a ALT and wotking under agency we are not supported by government in our materials expenses. And the mateials that given by the agency are so limited. Thanks for saving my time. Lesson plan and material are already availble.

  3. Richard Graham

    @Trevor: Great question! Simple is best. So go for $xxx per month plus lump sum sign up/materials.

    That then gives you space to negotiate on the upfront sum, say splitting it over the months if the price objection comes up. Just like I do with the Teacher’s Set, it’s $497, which most people pay, but if some teachers don’t understand the value and want to negotiate the price they can do the payment plan paying each month.

Leave a Comment - I pick one at random each month to win a free prize. The more you comment, the more chances you have to win!

Your email address will not be published. Required fields are marked *